Trump, 3,3 milyar dolarlık bölüm İsrail’e gönderilecek

Dışişleri için 39,3 milyar dolar bütçe talebi

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ idaresi, Dışişleri Bakanlığı ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Beynelmilel Kalkınma Ajansı (USAID) için hazırlanan 2019 yılı bütçe tasarısında Kurultaydan 39,3 milyar dolar istedi.

Dışişleri Bakanlığı, yurt içi ve ülke dışı giderlere yönelik hazırlanan 2019 mali yılı bütçe tasarısını izah etti.

Bakanlık için Kurultaya sunulan tasarıda 5,7 milyar dolarlık bölümünün terör örgütü DEAŞ ile mücadeleye ayrıldığı vurgulandı. Bu miktarın, Irak ve Suriye dışında örgütün faaliyet gösterdiği Afganistan gibi ülkelerde de kullanılacağı belirtildi.

3,3 milyar dolarlık bölüm İsrail’e gönderilecek

Bütçenin 3,3 milyar dolarlık bölümünün ise İsrail’e gönderileceği kaydedildi. İsrail’e yapılacak yardımın “İsrail İçin Yabancı Silahlı güç Desteği Programı” dahilinde yapılacağına yer verildi. Bunun yanı sıra ekonomik ve milli güvenliğe destek emeliyle 1,3 milyar dolarlık yardımın Ürdün’e yapılacağı aktarıldı.

Dışişleri Bakanlığı için istenen bütçenin 127 milyon dolarının ise Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerin silah gelişimine karşı kullanılacağı bilgisi paylaşıldı.

Bütçede ayrı olarak AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin hudut güvenliği, kalkınmakta olan ülkelere yapılan yardımlar gibi çok sayıda tasarı bulunuyor.

Bu yazı Ekonomi, Genel, Sektör, Teknoloji kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir