Hollanda’da Özgür Ahed, özgür Filistin

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da İsrail’in tutuklu yargıladığı “Hanzala Cesaret Ödülü” sahibi Filistinli Ahed et-Temimi’ye destek gösterisi tertip etti.

Dam Alanı’nda Boykot,Tecrit ve Yaptırımlar (BDS) Hareketi’nin çağrısıyla tertip eden gösteriye, çoğunluğunu Hollandalıların oluşturduğu takriben yüz kişilik bir grup katıldı.

Göstericiler, “Ahed Temimi ve bütün politik esirler serbest bırakılsın”, “Filistin’de kadınlar ve küçük kızlar direnişe liderlik ediyorlar” ve “Özgür Ahed, özgür Filistin” dövizleri taşıdılar.

Gösterinin organizatörleri tarafından dağıtılan medya deklarasyonunda ise İsrail’in Temimi’yi 19 Aralık 2017’den bu yanan hukuksuz biçimde tutuklu yargıladığına vurgu yapıldı.

Deklarasyonda, İsrail’deki diğer tutuklu çocukların da vaziyeti anlatılırken, çocukların gözaltına alınmasının sistematik bir şekilde yapıldığı belirtildi.

“Filistinli cesaretli kız” olarak da bilinen Ahed, 2012 seneninde ağabeyi gözaltına alındığında İsrail askerlerine karşı gösterdiği tavır sebebiyle İstanbul’da “Hanzala Cesaret Ödülü”ne layık görülmüştü.

Bu yazı Ekonomi, Genel, Sağlık kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir